Zbiór porad dla ludzi, jacy pragną zmienić swoją działalność w organizację

Niesłychanie często przed przedsiębiorcą przewodzącym jednoosobową działalność gospodarczą – głównie przed takim, którego przedsiębiorstwo rozpoczyna energicznie się rozrastać – pojawia się kłopot, czy nie lepiej będzie przeobrazić swą organizację w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Są trzy rozwiązania na sfinalizowanie tego typu konwersji swej firmy:
1) Uformować zupełnie nową jednostkę, jaka przechwyci
poprzednią działalność;
2) Aportować przedsiębiorstwo do organizacji;
3) Przeistoczyć firmę w organizację na podstawie art. 551 § 5 Statutu spółek handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Tego rodzaju przekształcenie działalności nie bywa jednak wcale aż tak proste – wytwarza moc kosztów plus da radę przebiegać nawet kilka miesięcy. Dobrze zatem przygotować się na niezły koszt i uzbroić się w cierpliwość… .

A więc kolejno. Na początku należy przyrządzić program przeistoczenia firmy w organizację z o.o. Najważniejsze, by w tego rodzaju dokumencie została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przekształcenia. Dokument tego rodzaju powinien zaświadczyć notariusz, następnie powinno się dostarczyć go profesjonalnemu rewidentowi, który w czasie dwóch miesięcy ma dowód ten przeanalizować.

Następnie wypada sporządzić deklarację o przeistoczeniu, odpisać statut organizacji, określić wartość majątku właściciela a także utworzyć raport skarbowy dotyczący minionego miesiąca działalności, wszystko okraszone dobrą datą.

Później, po potwierdzeniu projektu, trzeba mianować organy organizacji (nade wszystko zarząd, który zdoła funkcjonować nawet jednoosobowy) plus zatwierdzić akt założycielski. W następnej kolejności trzeba zameldować się w KRS i ukończyć właściwą procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę

Ostatnim krokiem przeistoczenia jednoosobowej firmy w organizację bywa wyeliminowanie jej z systemu CEIDG. I gotowe!