Rozwój fizjoterapii

Fizjoterapia to zespół procedur medycznych wykorzystujących fenomen reaktywacji organizmu na bodźce (np. aparaty do fizykoterapii). Już Konfucjusz w V w. p. n e. spostrzegł łączność pomiędzy ułożeniem ciała a prewencją oraz leczeniem, a Hipokrates faworyzował gimnastykę. Jako połączona z terapią medyczną może być przewodzona przez osoby poprawnie do tego przygotowywane. Dzisiaj aby wykonywać pracę fizjoterapeuty przynależy być absolwentem uczelni wyższej I lub II stopnia prowadzonych przede wszystkim przez Akademie Wychowania Fizycznego czy też Akademie Medyczne. Fizjoterapeuci, jacy w latach poprzednich otrzymali wyuczenie policealne, nie muszą uzupełniać wykształcenia i jako technicy fizjoterapeuci mogą sprawować fach.
Fizjoterapia wspiera procesy kurowania lekarskiego, używana po przebytych chorobach, w celu częściowego lub pełnego odzyskania zdrowia. Jest niezbędna w procedurze kurowania schorzeń: pochodzenia reumatycznego, neurologicznego, chorobach układu oddechowego, nowotworach, dysfunkcjach organów ruchu. Specjalne znaczenie posiada dla rozwoju niemowlaków i dzieciaków. Wcześniak prowadzony przez fizjoterapeutę prędzej odpracowuje opóźnienie w stosunku do niemowlaków urodzonych w terminie. Rodzice nauczeni będą należycie przemywać, nakarmić i przewijać maluszka. W wieku szkolnym fizjoterapia zmniejsza wszelkie wady postury, naucza dziecko realizować stosowne ćwiczenia w pojedynkę.
W onkologii pierwsze zabiegi fizjoterapeutyczne promowane są jeszcze przed operacją. Nie ma obiekcji, że fizjoterapia kierowana z pacjentem onkologicznym sprawia cuda. Polepszając samopoczucie pacjenta, przywraca wiarę w możliwość powrotu do zdrowia, co wróży na zwyciężenie z chorobą.
Rozkwit fizjoterapii to oprócz podwyższenia szczeblu fizjoterapeutom dotyczących ich wyuczenia nowe sprzęty. Aparaty do fizjoterapii, w stosunku od użycia dopisują wymazywaniu niedogodności, tłumieniu nawrotom oraz przywracaniu sprawności fizycznej. Użytkowane są między innymi: w elektroterapii, terapii podciśnieniowej, laseroterapii, magnetoterapii.
Źródło: www.enpol-ltd.pl