Koty syberyjskie – plusy i minusy

Koty syberyjskie bywają rasą ze średnio długą sierścią i wywodzą się z Syberii. Poznane będą jako kocięta uczulające w mniejszym stopniu niż reprezentanci innych rodzaji. Będzie to rasa odróżniająca się wysoką niepodatnością na zwyrodnienia oraz prostym dopasowaniem do zmian. Ich ewolucja zachodziła samorzutnie, bez udziału ludzkiego, ich rasa pozostała zalegalizowana dopiero w 1989 roku. Pierwotnie hodowanie kotów syberyjskich dało się przeprowadzić jeno przez związek TICA, dwanaście miesięcy potem rasa została utrwalona także przez FIFe.

 

koty syberiany

kocięta te będą uważane za bardzo inteligentne, a także dynamiczneoraz spontaniczne. Mnogość przedstawicieli rasy bywa nadzwyczaj życzliwa oraz emocjonalna, na ogół poszukuje łączności z człowiekiem. Z rzadka mają zaczepne lub destruktywne popędy. Uwielbiają z kolei wdrapywać się na wysokości i wylegiwać się na górnie podwieszonych półkach. W swojej ziemi uznawany bywa za kota „pilnującego”- wydoła donośnie miauczeć na zjawienie się obcej osoby.
Według wzoru zdołają występować w rozlicznych odmianach barwnych. Wyłącznymi wykluczonymi odcieniami bywa połączenie bieli z: czekoladowym, cynamonowym, popielatym, płowym. Niedozwolone są też oznaczenia typu point. Dozwolone będzie występowanie białego jako gwiazda, medalion, odcień klatki piersiowej, brzuszka, łapek także tego typu odcienie niczym: bicolor, arlekin i van.

syberyjskie koty

Syberiany są określane jako kociaki średnie lub duże, kocury bywają na ogół obszerniejsze od kotek. Mogą mieć ciężar 8-10 kilogramów, zaś ich towarzyszki – w najwyższym stopniu 6 kilogramów. Są kociakami potężnymi, o mocnym szkielecie. Mają średniej długości a także bardzo gęstą grzywę. Włos okrywowy winien błyszczeć, jako że posiada własności chroniące przed przemoknięciem. Podszerstek syberianów jest nader bujny oraz obfity zimą, jednak podczas lata bardzo nieznaczny. Plusem ich sierści bywa fakt, iż nie pląta się w kłaki, co będzie bezproblemowe w pielęgnacji.