Komfortowe drzwi i okna

Projektując domy mieszkalne architekci również biorą pod uwagę ich usytuowanie w terenie. Znacząca jest bowiem zewnętrzna przestrzeń akustyczna, innymi słowy naturalne dźwięki oraz odgłosy występujące w pobliżu.

Przyczyną hałasu bywa gwar z ulicy pod oknami, ruch samochodowy, poruszające się w pobliżu autobusy albo pociągi. A więc ważne jest usytuowanie pomieszczeń przeznaczonych do nauki oraz relaksu z dala od nich. Nie za każdym razem aczkolwiek wykonalne jest perfekcyjne rozstrzygnięcie tego kłopotu. Z tego względu konieczne są sposoby separacji środka od dźwięków z zewnątrz.

Hałas dociera do domów głównie przez drzwi i okna. Powinny więc one być jak najbardziej dźwiękochłonne. Predyspozycje te realizują okna z plastiku albo drewniane z dwoma szybami a prawidłowe zamontowanie wszelkich elementów umożliwia wysoki poziom izolacji. W rzeczy samej dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, okna wyposażone bywają w nawiewniki zapewniające ciągłą cyrkulację powietrza w pokoju.

Określone warunki są zmuszone również spełniać drzwi frontowe do budynków i lokali. Wrzawa z ulicy albo klatki schodowej bywa dyskomfortem, którego można ustrzec się kupując drzwi wielowarstwowe. Włożona w nie stalowa płyta może być zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym a warstwa ze styropianu lub gąbki hamuje utratę energii cieplnej oraz wyklucza tony pochodzące z ulicy.

Osiągalne w Polsce drzwi i okna (np. okna Gliwice) są rzeczywiście przeróżne pod względem struktury, zastosowanych tworzyw oraz odcieni, że każdy być może odnaleźć odpowiedni dla siebie model. Wizerunek okien i drzwi ma duże znaczenie dla stylistyki wnętrza, jak również podwyższa plusy całościowego projektu architektonicznego.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja użycia reguły ekologii; dobrze skonstruowane okna i drzwi zmniejszają utratę ciepła, przez co zachowujemy ciepło, a ich dźwiękoszczelność powoduje, że powierzchnia życiowa wewnątrz lokali staje się przychylna dla mieszkańców.

Żródło: Pat-Mar