Kilka nowinek na temat muchołówki.

Kilka cieplejszych dni a już w mieszkaniu pojawiają się nieproszeni latający goście – komary i muchy. Dźwięki przez nie wydawane nie są naszą ulubioną muzyką, a i kontakt osobisty nie przynosi niczego właściwego. Nic nadzwyczajnego, iż wszyscy chcą się pozbyć tych irytujących nas owadów.
W telewizji można znaleźć mnóstwo reklam ze środkami owadobójczymi. Do wyboru są sprzęty elektryczne traktujące swe ofiary ładunkiem elektrycznym lub rozprowadzające zapachy odstraszające insekty. Rozległa gama spray\’ów także wesprze nas w batalii z moskitami lub muchami. Co wszak w momencie gdy nie możemy używać sztucznych, często chemicznych specyfików?
W tego rodzaju myślałoby się nierównej bitwie wspomoże nas sama natura. Wystarczy jedynie wyszukać stosowne rośliny a staną się one nie wyłącznie korzystne przy eliminowaniu owadów, lecz także zachwycająco upiększą nam domy.
Jedną z tego rodzaju roślin jest nepenthes popularny w wyższym stopniu pod nazwą dzbanecznik. Pnącze to pochodzi z tropikalnych lasów Indonezji oraz Półwyspu Malajskiego.

nepenthes

Jego uprawa nie zalicza się do najprostszych z uwagi na warunki które powinno się mu wykreować niemniej jednak za wyśmienitą opiekę odwdzięczy się podwójnie. Nie jedynie rewelacyjnie upiększy nam pomieszczenia, ale również szczególnym zapachem zwabi do swych dzbanków owady, jakie od tego czasu posłużą roślinie jako substancje odżywcze. Nie trzeba przy tym martwić się, że w chłodniejszych okresach będziemy musieli dokarmiać naszą roślinę dlatego, że jej zielone liście zapewnią właściwy pokarm zaistniały w procesie fotosyntezy.
W bitwie z insektami w domu pomogą nam, być może mniej atrakcyjne wizualnie, ale podobnie pożyteczne rosiczka a także muchołówka. Zarówno one mają urządzenia chwytne, jakie uniemożliwiają zwabionym muchom ucieczkę. Powinno się wspomnieć o jeszcze jednej roślinie o pokrewnym trybie odżywiania. Kapturnica, gdyż o niej tu mowa, ma także jedyny w swoim rodzaju wygląd a także wymagania jak nadmieniony na początku dzbanecznik. Tak samo jak on pożąda dużej wilgotności powietrza i dla odmiany wiele słońca. Za troskę odwdzięczy się urodą oraz pomocą w eliminowaniu owadów.