Jakie są najbardziej popularne typy cukrzycy?

Cukrzyca jest rozwlekłym stanem chorobowym powstałym na skutek błędnego działania ewentualnie wytwarzania insuliny poprzez trzustkę. Oprócz zaburzeń metabolizmu cukrów następują także kłopoty w przemianie białek czy też tłuszczów.

Mimo że z każdym rokiem przybywa osób chorujących na cukrzycę, nie można bezsprzecznie określić, co jest autentyczną przyczyną jej występowania. Bez wątpienia znaczną funkcję odgrywają geny i czynniki środowiskowe, oraz odżywianie.

cukrzyca typu 1

Obecnych jest parę gatunków cukrzycy, jednak w najwyższym stopniu pospolita jest cukrzyca wariantu 1, inaczej tak zwana cukrzyca pierwotna. Przez długi czas zastępczo stosowano także nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, jednakże większa część zachorowań pojawia się dopiero w 20-30 roku życia. Osoby, które chorują na cukrzycę typu 1 spostrzegają intensywne pragnienie a także nagminnie zmuszeni są oddawać mocz. zasadniczo mają także przesuszoną skórę, predyspozycję do zajadów a dodatkowo nieustająco czują się ociężałe. Cukrzyca typu 1 wymaga błyskawicznego leczenia, które polega na podawaniu właściwiej dawki insuliny. W wielu przypadkach potrzebne jest wprowadzenie dodatkowo odpowiedniej diety.

cukrzyca

Cukrzyca typu 2 występuje zwłaszcza u osób stosujących nieodpowiednią dietę a także mało żywotnych. Często jest wynikiem otyłości, w związku z tym zwykle cierpią na nią ludzie o zawyżonym BMI. Do typowych symptomów należy większe niż zwykle pragnienie, częste oddawanie moczu, tchnienie o zapachu podobnym do acetonu. Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie rozmowy z pacjentem a także zbadaniu poziomu cukru we krwi. Po ustaleniu diagnozy następuje leczenie bazujące na zmianie diety i podawaniu tabletek przeciwcukrowych lub insuliny w zastrzykach.

Istnieje także inny rodzaj cukrzycy pojawiający się u kobiet w ciąży. zasadniczo po urodzeniu poziom glukozy we krwi wraca do normy, ale w okresie ciąży może być zagrożeniem zarówno dla matki, jak i płodu. Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego, ponadto nagminnie u pań z cukrzycą ciążową w późniejszych latach pojawia się cukrzyca rodzaju 2. Ten typ cukrzycy leczy się przede wszystkim sposobem odżywiania, a w razie konieczności również insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl