Co zrobić, kiedy mamy problem z zasypianiem?

Sen w funkcjonowaniu człowieka gra nadzwyczaj znaczącą funkcję, bo umożliwia organizmowi się zregenerować. W teraźniejszym świecie jest jednak coraz więcej odnotowanych przypadków zapadania na bezsenność lub posiadania problemów z usypianiem. Zdarza się również, że śpimy, a mimo wszystko nasz organizm nie wypoczywa.

Nim sięgniemy po środki farmakologiczne warto wpierw zadbać o aurę pomieszczenia w którym śpimy, Pocznijmy od kolorystyki – powinna być stonowana (kolory oddziaływają na nasz samopoczucie). Biele, błękity, zielenie, beże i pastele to kolory, które zezwolą nam się zrelaksować i dobrze odpocząć.

Na przekór pozorom ogromne znaczenie dla naszego wypoczynku ma także porządek w pomieszczeniu, w jakim śpimy. Należałoby pozbyć się bibelotów, jakie gromadzą kurz i przedmiotów, jakie mogą przypominać nam o obowiązkach i kłopotach. Jeżeli w sypialni mamy gabinet starajmy się ukrywać papiery i komputer. Rozgardiasz przytłacza człowieka i nie pozwala w pełni wypocząć.

Niesłychanie znaczne jest także atmosfera. Sypialnię powinno się wietrzyć każdego wieczoru co najmniej piętnaście minut. Orzeźwiające, przepełnione tlenem powietrze pozwoli nam lepiej odprężyć się.

Nadzwyczajnie istotne jest również urządzenie sypialni. Pierwsze skrzypce grają przede wszystkim obramowanie łóżka i materac. Głównie ten ostatni wpływa w dużym stopniu na stan naszego odpoczynku. Materac nie winien być ani za twardy, ani za puchowy. Jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby, to każda z nich powinna być wyposażona materac dostosowany do własnej figury i wagi ciała.

Wskazane są też antyalergiczne poduszki i kołdra. Do ich założenia najlepsza będzie pościel bawełniana, jaka zezwoli skórze oddychać, a równolegle jest delikatna w dotyku. Istotną funkcję w stylistyce pełni także
pościel bawełniana . Zadbajmy o estetykę pościeli, ponieważ na złość pozorom oddziałuje ona na nasz nastrój. Pamiętajmy także, by codziennie rano owijać pościel kapą – ochroni miejsce do spania przed kurzem.

Poprawnemu snowi służy też milczenie w sypialni. Powinno się zgasić wszystkie szumiące przyrządy – na przykład komputer. Jeśli nie umiemy usypiać w ciszy wybierzmy łagodną muzykę lub tony relaksacyjne.

Nie zapominajmy także o świetle – także tym wewnątrz mieszkania (lampki nocne, jakie można zgasić bez powstawania z posłania), jak i tym napływającym z zewnątrz (warto zaopatrzyć się w rolety czy też zasłony, które dobrze zaciemnią pokój).

Jeśli dojrzycie wszystkich tych elementów, będzie wam o wiele swobodniej solidnie się wyspać.

Źródło:http://www.kaszmirposciel.pl