Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, inaczej zwana borówką wysoką, jest to krzew dający pyszne, pełne walorów odżywczych owoce. Sam owoc pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach można ją odnaleźć najczęściej na terenach podmokłych i wilgotnych, wokół bagien i jezior (głównie na torfowiskach).
Uprawa borówki amerykańskiej w Polsce nie jest wcale tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać, a dodatkowo pomocnym jest fakt, iż owoc ten dość dobrze odnajduje się w polskim klimacie.

Ten krzew lubuje się w ciepłych, nasłonecznionych i zacisznych miejscach. Zdecydowanie wymaga gleb kwaśnych, najlepiej zawierających próchnicę w glebie. Do prawidłowego wzrostu rośliny jest również potrzebny odpowiedni poziom wody gruntowej (w okresie wegetacji jest to poziom wody utrzymujący się na wysokości około 35-60 cm). Gdy jest to niemożliwe, należy regularnie podlewać krzaki borówki.

Borówka najkorzystniejsze warunki do uprawy będzie miała na działkach leśnych oraz podleśnych, najlepiej wśród lasów sosnowych. Jeżeli jednak ogród posiada mniej sprzyjające cechy, do zakwaszenia gleby można zastosować kwaśny torf, trociny z roślin iglastych lub siarkę. Doskonale sprawują się również specjalistyczne nawozy do borówek, które zakwaszają glebę.
Krzewy borówki amerykańskiej można sadzić w zasadzie przez cały sezon, a najlepiej wiosną i jesienią. Sadzenie borówki wiosną jest mniej ryzykowne, gdyż roślina nie jest narażona na przymrozki – jednak trzeba pamiętać o jej nawadnianiu. Zaś decydując się na porę jesienną, należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu borówki przed zimą, a co za tym idzie – przed mrozem.
Zaleca się sadzenie borówek 2-3 letnich, gdyż posiadają one już dobrze rozwinięte korzenie, przez co przyjmują się całkiem dobrze. Z kolei sadzonki jednoroczne będą potrzebować szczególniejszego zainteresowania, a owocować zaczną dopiero po dwóch latach.
 uprawa borówki amerykańskiej
Konieczne jest przycinanie i formowanie krzewów, gdyż na przyrostach tworzy się mało pąków kwiatowych, co skutkuje coraz rzadszym i drobniejszym owocowaniem borówki.
Borówkę bardzo rzadko atakują choroby i szkodniki, dlatego można całkowicie zrezygnować ze stosowania zabiegów chemicznych. Szkodniki należy usuwać ręcznie, natomiast uszkodzone pędy się wycina i pali. Jednakże borówka jest bardzo wdzięcznym krzewem, w który naprawdę warto zainwestować, chociażby dzięki jej walorom odżywczym.