Rozkwit technologii we współczesnych czasach.Gwałtowny rozwój technologiczny, a dodatkowo szybko postępujący proces globalizacji odwołujący ograniczenia handlowe spowodowały, iż codziennie spotykamy się z wielką wręcz ilością różnorodnych urządzeń. W wyniku tego również tabliczki znamionowe produkowane są w dużo większej liczbie.
W każdej dziedzinie egzystowania asystują nam pewne sprzęty. Tabliczki znamionowe zapewne znajdują się na większości z nich (jeżeli nie na wszystkich). Przede wszystkim w przemyśle długookresowy sposób czytelnego i zrozumiałego opisania maszyn odgrywa nadzwyczaj wielką funkcję. Tabliczki znamionowe umożliwiają pozyskanie głównych danych o przyrządzie, na którym się znajdują. Zawsze znajdziemy na nich nazwę fabrykanta, rok produkcji, numer seryjny. Ponadto tabliczki znamionowe zawierają najistotniejsze informacje dotyczące używania danego urządzenia. W zależności od przyrządu mogą to być między innymi ładowność (na przykład w przypadku pojazdów), max dopuszczalna prędkość (na przykład w przypadku samochodów) czy też masa.


Tabliczki znamionowe muszą być stworzone z materiałów trwałych, odpornych między innymi na rdzę, skrajne warunki temperaturowe czy też promieniowanie UV. Bez względu od warunków atmosferycznych, ani od warunków w których wykorzystywane jest dane urządzenie, one same i zawarte na nich informacje muszą być stale czytelne dla klienta. Jest to wymóg konieczny dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania sprzętu. Obecnie istnieje mrowie technologii umożliwiających zapewnienie perfekcyjnie wysokiej jakości wykonania. Tabliczki znamionowe mogą być wykonywane z laminatów albo z aluminium, czasem w przeróżnych modelach kolorystycznych. Istnieje ewentualność wybicia informacji na takiej tabliczce, właściwy opis można także utworzyć metodą laserowego grawerowania. W Polsce istnieją przedsiębiorstwa oferujące oba warianty usług.