Rozkwit technologii w nowoczesnych czasach.Gwałtowny progres technologiczny, a dodatkowo szybko progresywny przebieg globalizacji znoszący ograniczenia handlowe spowodowały, iż codziennie spotykamy się z ogromną wręcz liczebnością różnych urządzeń. W wyniku tego również tabliczki znamionowe wyrabiane są w dużo większej liczbie.
W każdej dziedzinie życia asystują nam pewne sprzęty. Tabliczki znamionowe zapewne znajdują się na większości z nich (o ile nie na wszystkich). Przede wszystkim w przemyśle długotrwały sposób wyrazistego i czytelnego opisania maszyn odgrywa niesłychanie dużą rolę. Tabliczki znamionowe pozwalają uzyskanie źródłowych danych o sprzęcie, na jakim się znajdują. Zawsze odnajdziemy na nich nazwę producenta, rok produkcji, numer seryjny. Poza tym tabliczki znamionowe zawierają najistotniejsze informacje dotyczące korzystania danego urządzenia. W zależności od sprzętu mogą to być między innymi ładowność (na przykład w przypadku pojazdów), max dopuszczalna prędkość (na przykład w przypadku samochodów) lub też masa.


Tabliczki znamionowe muszą być stworzone z towarów trwałych, odpornych między innymi na rdzę, skrajne warunki temperaturowe czy również promieniowanie UV. Bez względu od warunków atmosferycznych, ani od warunków w jakich stosowane jest wiadome urządzenie, one same i będące na nich informacje muszą być stale wyraźne dla użytkownika. Jest to wymóg konieczny dla zachowania bezpieczeństwa stosowania sprzętu. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo technologii umożliwiających zapewnienie maksymalnie wysokiej jakości wykonania. Tabliczki znamionowe mogą być realizowane z laminatów albo z aluminium, czasem w wielorakich rodzajach kolorystycznych. Istnieje możność wybicia wiadomości na takiej tabliczce, właściwy opis można także utworzyć metodą laserowego grawerowania. Na rynku istnieją firmy oferujące oba rodzaje usług.