Lepsze wysypianie się – czy można to osiągnąć?

Sen jest dla człowieka niezmiernie istotny, dzięki niemu organizm może się zregenerować i nabrać sił. Na nieszczęście w dzisiejszych czasach masa osób cierpi na niewyspanie lub kłopoty z zasypianiem. Zdarza się również, że śpimy, a pomimo wszystko nasz organizm nie odpoczywa.

Nim sięgniemy po środki farmakologiczne należałoby wpierw zadbać o atmosferę pomieszczenia w jakim śpimy, Zacznijmy od kolorystyki – powinna być stonowana (odcienie oddziaływają na nasz nastrój). Biele, błękity, zielenie, beże i pastele to kolory, które pozwolą nam się rozluźnić i porządnie odpocząć.

Wbrew pozorom spore znaczenie dla naszego odpoczynku ma dodatkowo ład w pomieszczeniu, w jakim śpimy. Wskazane jest pozbyć się bibelotów, jakie nagromadzają pył i przedmiotów, jakie mogą przypominać nam o obowiązkach i problemach. Jeżeli w sypialni mamy biuro starajmy się sprzątać papiery i komputer. Nieład przytłacza człowieka i nie zezwala w pełni odprężyć się.

Ogromnie istotne jest również powietrze. Sypialnię powinno się wietrzyć każdego wieczoru co najmniej piętnaście minut. Rześkie, przepełnione tlenem powietrze zezwoli nam porządniej odprężyć się.

Niezwyczajnie ważne jest także urządzenie sypialni. Pierwsze skrzypce grają przede wszystkim rama posłania i materac. Zwłaszcza ten ostatni oddziałuje w znacznym stopniu na jakość naszego odpoczynku. Materac nie powinien być ani za twardy, ani za wątły. Jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby, to każda z nich powinna być wyposażona materac zharmonizowany do własnej sylwetki i wagi ciała.

Wskazane są też antyalergiczne poduszki i kołdra. Do ich przyodziania najlepsza będzie pościel bawełniana, która zezwoli skórze oddychać, a równocześnie jest miła w dotyku. Znaczącą funkcję w estetyce gra również
pościel dziecięca . Zadbajmy o estetykę pościeli, gdyż na przekór pozorom wpływa ona na nasz klimat. Pomnijmy dodatkowo, by codziennie rano otaczać pościel kapą – ochroni miejsce do spania przed kurzem.

Dobremu snowi dogadza dodatkowo cisza w sypialni. Powinno się wyłączyć wszelakie szumiące sprzęty – na przykład komputer. Jeżeli nie potrafimy zasypiać w ciszy wyselekcjonujmy spokojną muzykę lub dźwięki relaksacyjne.

Nie zapominajmy również o świetle – także tym wewnątrz mieszkania (lampki nocne, jakie można wyłączyć bez wstawania z posłania), jak i tym napływającym z zewnątrz (powinno się zaopatrzyć się w rolety czy też osłony, jakie prawidłowo zaciemnią pomieszczenie).

Jeśli dojrzycie wszystkich tych szczegółów, będzie wam o dużo łatwiej odpowiednio się wyspać.

Źródło:http://www.kaszmirposciel.pl