Kaucja za mieszkanie

Czym jest kaucja?

Chcesz wynająć mieszkanie i jesteś ciekawy kosztów, jakie musisz ponieść? Czytając ogłoszenia, oprócz standardowej kwoty czynszu, znajdujesz frazę „kaucja za mieszkanie” i nie wiesz, czego dotyczy ta duża suma? Kaucja za mieszkanie to nic innego jak zabezpieczenie właściciela nieruchomości przed nieuczciwym lokatorem, a także możliwością zniszczenia odpowiednio wyposażonego lokalu. Najemca, który spełniał warunki podpisanej wcześniej umowy i oddał mieszkanie w takim samym stanie, w jakim je zastał, może liczyć na zwrot wpłaconej wcześniej kwoty.

Z ustawy o ochronie praw lokatorów wynika, że zawarcie umowy najmu, nie wymaga wpłacenia kaucja za mieszkanie, jeśli wynajmujący jej nie oczekuje. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. W końcu to rewelacyjne zabezpieczenie, zarówno dla Ciebie, jak i wynajmującego. Zgodnie z zasadami, wynajmujący powinien zwrócić kaucję w ciągu miesiąca od Twojej wyprowadzki. Termin ten określa ustawa, która nie daje właścicielowi prawa do wydłużenia czasu zwrotu kaucji.

kaucja za mieszkanie

Wysokość kaucji

W przypadku zwykłej umowy najmu kaucja za mieszkanie nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za nieruchomość. Jednak w przypadku umowy najmu okazjonalnego i instytucjonalnego właściciel może oczekiwać równowartości sześciu czynszów najmu.

Istotne jest, że kaucja za mieszkanie obliczana jest według czynszu obowiązującego w dniu zawarcia umowy, więc zmiana stawki czynszu nie wpływa na zmianę kaucji. Mimo to, w przypadku przedłużenia umowy, wynajmujący ma prawo podnieść kwotę zarówno czynszu, jak i kaucji.