Jeżyna bezkolcowa sadzonki

Jeżyna bezkolcowa – pochodzenie

Dzikie gatunki jeżyn znaleźć można w lasach lub na polanach. W naturalnym środowisku tworzą gęste zarośla i pokrywają je ostre kolce, których głównym zadaniem jest odstraszanie drapieżników. Posiadają smaczne owoce, jednak ze względu na kolczaste pędy przez wiele lat unikano ich hodowli. Dopiero 50 lat temu hodowcy stworzyli odmianę jeżyna bezkolcowa sadzonki, która cieszy się znacznie większą popularnością. 

jeżyna bezkolcowa sadzonki

Na co trzeba zwrócić uwagę przy uprawie?

Jeżyna bezkolcowa sadzonki łatwo mogą zostać uszkodzone przez mróz, dlatego należy zadbać o to, by zostały posadzone w miejscu słonecznym i osłoniętym przed wiatrem. Najlepiej rośnie na żyznej, próchniczej glebie. Zbyt duża wilgotność niekorzystnie wpływa na roślinę, jednak gleba powinna być stale lekko wilgotna, jeżyna bezkolcowa sadzonki jest bardzo wrażliwa na susze. Krzew jeżyna bezkolcowa sadzonki silnie rozrasta się zarówno w górę, jak i na boki, dlatego potrzebuje dużo miejsca. Z tego powodu warto się zdecydować na prowadzenie jeżyny na podporach. Na jakość plonów wpływ ma także regularne podcinanie. Pod koniec każdego lata należy usunąć chore i uschnięte pędy, a pozostałe zabezpieczyć przed przemarznięciem. 

Orkan, Navacho, czyli odmiany jeżyny

Wśród jeżyna bezkolcowa sadzonki wyróżnić możemy wiele odmian, które różnią się między sobą budową krzewu czy też wielkością, smakiem i czasem dojrzewania owoców. W Polsce dużą popularność zyskały szczególnie odmiany Orkan czy Navacho, które cechują się dużą odpornością na niskie temperatury.

Dowiesz się więcej na: https://romanscy.info/jezyna-bezkolcowa/