Fizjoterapia – jak to wygląda?Fizjoterapia to zespół procedur zdrowotnych wykorzystujących zjawisko reaktywacji organizmu na bodźce (np. komora hiperbaryczna). Już Konfucjusz w V w. p. n e. dojrzał związek pomiędzy ułożeniem ciała a prewencją i leczeniem, a Hipokrates faworyzował gimnastykę. Jako powiązana z rehabilitacją medyczną może być przewodzona przez osoby prawidłowo do tego przygotowywane. Obecnie żeby sprawować pracę fizjoterapeuty przynależy być wychowankiem studiów wyższych I lub II poziomu prowadzonych zwłaszcza przez Akademie Wychowania Fizycznego albo Akademie Medyczne. Fizjoterapeuci, którzy w latach poprzednich otrzymali wyedukowanie policealne, nie muszą uzupełniać wyedukowania i jako technicy fizjoterapeuci mogą wykonywać zawód.
Fizjoterapia wspomaga procesy leczenia lekarskiego, stosowana po odbytych chorobach, w zamiarze częściowego bądź pełnego odzyskania zdrowia. Jest konieczna w procesie kurowania schorzeń: pochodzenia reumatycznego, neurologicznego, chorobach układu oddechowego, nowotworach, problemach organów ruchu. Specjalne znaczenie posiada dla dojrzewania niemowląt oraz dzieci. Wcześniak prowadzony przez fizjoterapeutę rychlej odpracowuje opóźnienie w stosunku do niemowląt urodzonych o czasie. Rodzice nauczeni będą prawidłowo kąpać, karmić oraz zmieniać pieluchy dzidziusiowi. W wieku szkolnym fizjoterapia łagodzi wszelakie wady postawy, instruuje pociechę wykonywać właściwe ćwiczenia w pojedynkę.
W onkologii pierwsze zabiegi fizjoterapeutyczne zalecane są jeszcze przed operacją. Nie ma wątpliwości, że fizjoterapia kierowana z pacjentem onkologicznym czyni cuda. Polepszając nastrój pacjenta, wznawia nadzieję w ewentualność powrotu do zdrowia, co wróży na zwyciężenie z chorobą.
Rozwój fizjoterapii to prócz wzniesienia poprzeczki fizjoterapeutom dotyczących ich wyedukowania nowiutkie sprzęty. Aparaty do fizjoterapii, w zależności od zastosowania służą wymazywaniu niedogodności, hamowaniu nawrotom oraz wznawianiu biegłości fizycznej. Stosowane są między innymi: w elektroterapii, rehabilitacji podciśnieniowej, laseroterapii, magnetoterapii.
Źródło: www.enpol-ltd.pl