Dawni „Piraci” – czyli jak powielano niegdyś przekazy.

Ten artykuł ofiarowany zostanie wynalazkowi, który zdobył w niezwykle ekspresowym tempie możliwie cały świat. Gdyby nie ta technika stworzona przeszło tysiąc lat temu, użytkownik nie mógłby odczytywać owego przekazu. Mówimy tu, oczywiście o druku.

druk UV

Wiekopomne oszustwo kto faktycznie był pierwszy?

Mniemam, iż najpewniej będzie zacząć od opisania omawianego zagadnienia. Drukiem zwiemy kilkukrotne odciskanie obrazu z formy na płat papieru, albo możliwie na inne podłoże drukowe. W współczesnych terminach tą nazwą określa się zarówno zwykle wszystką reprodukcję drukową, czyli, odmiennie mówiąc, kopię.
Wstępne postacie tego typu technologii możemy doszukać sięwcześniej w dawnym Egipcie, a nawet Sumerze. Około 2,5 tysiąca lat p.n.e zaczęto posługiwanie się stemplami , które pozwalały byłym literatom na wielokrotne kopiowanie tego samego dzieła. W późniejszych erach u wielu kultur znajduje się analogiczne wynalazki. Jednakże pierwszą wydrukowaną w współczesnym pojmowaniu owego słowa publikacją była Sutra Diamentowa, która była antycznym, indyjskim pismem przetłumaczonym na język chiński. Już 50 lat po wydrukowaniu takiego tekstu rozpoczęto licznie wyrabiać drukowane wiersze oraz kalendarze.

druk na szkle

Drukowanie w czasach wspołczesnych.

Tak więc widzimy, ściemą jest, jakoby druk został wymyślony przez jakiegoś niemieckiego złotnika. Mimo to należy teraz zwrócić mu honor i potwierdzić, że wymyślił to samodzielnie i nie sięgał do inspiracji kultury dalekiego wschodu.

W współczesnych czasach druk jest kompletnie inny od tego, jaki rozpoczął się rozpowszechniać 5 wieków temu po terenie Europy. Powszechnie stosuje się choćby druk UV, który umożliwia stworzenie porządnych i o wiele bardziej porządnych nadruków na tradycyjnej kartce papieru. Oprócz tego tekst jest prawie zawsze pisany na początku na kompie, a drukowany dopiero potem. Ostatnio coraz bardziej modny jest druk na szkle.